Maserati Ghibli – perła włoskiego przemysłu motoryzacyjnego
Ghibli jest nazwą, która odnosi się do kilku samochodów sportowych znanego producenta z Włoch – Maserati. Były one produkowane w trzech seriach od końca lat 60. Określenie Ghibli dobrze wyraża charakter samochodów – jest to nazwa gorącego, przenikliwego, pustynnego wiatru, który przemierza piaski Sahary. Na jakie doznania mogą liczyć kierowcy, którzy siądą za kierownicą Maserati Ghibli?
Długa historia Maserati Ghibli – lata 60. i 70.
Maserati Ghibli to jeden z samochodów z najbogatszą historią, jeśli chodzi o pojazdy znanych producentów. Pierwszy model auta został zaprezentowany przed szerszą publicznością jesienią w 1966 roku. Auto wyróżniało się nietuzinkowo prezentującą się karoserią, za której projekt odpowiadał sam Giorgio Giugiaro. Ówczesne Maserati Ghibli można było określić jako dwumiejscowe coupé z nadwoziem typu hatchback, do którego w następnych latach dołączyła wersja ze zdejmowanym dachem.
Powszechną ciekawość wzbudzały również aspekty techniczne pojazdu. Nadwozie było produkowane przez firmę Vignale. Natomiast zamontowaną jednostką napędową był 8-cylindrowy silnik, który stworzono na podstawie silnika z modelu Tipo 450S z 1956 roku. Dostępne były dwie wersje pojemnościowe pojazdu – 4,7 l oraz 4,9 l, natomiast moc to 310 KM lub 335 KM. Maserati Ghibli z tamtych lat mogło osiągnąć maksymalną prędkość na poziomie 270 km/h.
Czy Maserati Ghibli określa się kultowym wyłącznie ze względu na wiek?
Niektóre samochody zyskują miano kultowego dopiero po kilku dekadach. W przypadku modelu Ghibli wiadomo było już na początku, że samochód zajmie ważne miejsce w historii motoryzacji. Dowodem jest to, że auto cieszyło się ogromną popularnością wśród gwiazd światowego show-biznesu, takich jak Sammy Davis Junior, Henry Ford II czy Peter Sellers.
Reaktywacja legendy – Maserati Ghibli z lat 90.
Niemal po 20 latach od zakończenia produkcji pierwszych modeli Maserati Ghibli włoski producent postanowił ponownie dołączyć samochód do swojej oferty. Samochód był „kuzynem” Maserati Biturbo coupé – przejął strukturę jego nadwozia praktycznie bez większych poprawek. Maserati Ghibli z tamtych lat można określić jako dwudrzwiowe coupé typu notchback z czterema siedzeniami.
Samochód w wersji pierwotnej otrzymał w zakładach produkcyjnych sześciocylindrowy silnik, który charakteryzował się pojemnością skokową 2,0 litrów. Był wyposażony również w dwie turbosprężarki. Moc wyjściowa samochodu wynosiła 306 KM lub 310 KM.
Współczesna wersja Maserati Ghibli – nawiązanie do najlepszych cech serii
W 2013 roku na rynku pojawiła się trzecia seria modelu Ghibli. Włoski producent widocznie nawiązuje do najlepszych cech kolekcji. Samochód wyróżnia się dynamiczną i świetnie wyglądającą sylwetką, a także zapewnia znakomite doznania płynące z prowadzenia pojazdu.
Maserati Ghibli, które można nabyć w salonach samochodowych, np. korzystając z grupy Chodzeń – https://www.maserati-chodzen.pl/, charakteryzuje się tym, że jest to czterodrzwiowy sedan z silnikiem wysokoprężnym. To pierwsza taka odmiana jednostki napędowej, dostępnej w ofercie producenta.
Pojazd jest dostępny w kilku wersjach. Z silnikiem wysokoprężnym V6 o pojemności 3,0 l i mocy 275 KM, trzylitrowym, benzynowym silnikiem V6 o mocy 350 KM oraz 410 KM. Samochód wyposażony jest także w systemy: infotainment, bezpieczeństwa biernego oraz czynnego.
Warto zdecydować się na Maserati Ghibli od renomowanego dealera – grupy Chodzeń
Aby móc sprawdzić na własnej skórze, jak prowadzi się samochód z tak bogatą historią, jak Maserati Ghibli, warto wybrać ofertę dealera z grupy Chodzeń. Dużą zaletą jest to, że salon dostawcy znajduje się w Warszawie. Dlatego dojazd do niego, wybranie i sprawdzenie odpowiedniego modelu auta wiążą się z wygodą. Punkt stacjonarny dealera nie jest jedynym miejscem, gdzie można nabyć Maserati. Otomoto to portal, na którym również znajdują się oferty Ghibli.